#2

Tak zacząłem oglądać ten organizer i jednak wydaje mi się, że lepiej będzie zrobić wilgotne komory bezpośrednio w nim, dzięki czemu ewentualna wilgoć (z parowania) będzie lepiej się rozchodzić w całym gnieździe (po dodaniu na niego pokrywki z pleksi). Robienie tego poza organizerem (w tych wąskich/wolnych paskach w pudełku po Ferrero) wymaga sporo zachodu, ponadto jeśli zrobię grzybki do innego pudełka z wodą to będzie musiało ono być dosyć spore, albo będę musiał użyć dwóch osobnych bo grzybki wypadną przy krawędziach Ferrero, lekko problematyczne. Te wolne przestrzenie to chyba wykorzystam dla dodatkowych półeczek (będą suche) i tyle.

Jeśli robić w organizerze to jak myślicie, gdzie i jak to rozmieścić. Organizer ma 6x6 komór (czyli 36), każda 3x3x3cm, ile poświęcić na nawadnianie i gdzie to ulokować. Na dole podaje 4 warianty:

 

Oczywiście można i inaczej. Mi najbardziej podoba się wariant na środku 2x4 pola, co stanowi 1/4 całego gniazda, np. ten pierwszy wariant 2x2 nie wiem czy nie będzie za mało. Dzięki temu na dole pojemnik z wodą może być bardziej kompaktowy. Powycinałbym w organizerze zbędne przegrody, zalał gipsem tak na 1.5/2cm wysokości komory (plus 2 lub 3 grzybki), do tego dodał na to jeszcze z 1 lub 2 półeczki z pleksi, przez co będzie na nich wilgotno, ale nie aż tak jak wprost na gipsie.

Ogólnie rzecz biorąc powiem wam, że ten organizer to strzał w 10. Niewiele potrzeba aby go dostosować pod formi, nie trzeba nawet zamykać w innym pudełku, wystarczy przykrycie ze szkła/pleksi, lekkie uszczelnienie na rogach (jeśli konieczne), otwory przelotowe w komorach + na wyjście i tyle. Przezroczystość jak to w pleksi, idealna.



Odpowiedz
Podziękowanie od:


Wiadomości w tym wątku
Pomysł na nowe gniazdo - kilka pytań - przez spirit - 13 Sie 2020, 12:08
RE: Pomysł na nowe gniazdo - kilka pytań - przez spirit - 13 Sie 2020, 17:28
RE: Pomysł na nowe gniazdo - kilka pytań - przez MdC - 19 Sie 2020, 10:54

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Gniazdo drewniane Belphegor 3 899 24 Lip 2021, 12:04
Ostatni post: Drwal
  Czy ktoś zmniejszał duże gniazdo dla małej koloni zasypując komory piaskiem? Marofelidae 3 999 21 Kwi 2021, 08:30
Ostatni post: kandarpl
  Gniazdo gipsowe... graniczq 2 969 28 Sty 2021, 19:51
Ostatni post: Drwal
  Arena na nicobarensis kandarpl 1 925 10 Wrz 2020, 10:51
Ostatni post: kandarpl
  Kilka pytań dotyczących pleksi spirit 5 1,533 03 Wrz 2020, 10:03
Ostatni post: kandarpl

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości