#1
Cześć. Od kilku miesięcy mam kolonie Pheidoli, na początku kolonia liczyła 60 mrówek w tej chwili jest ich może około 30. Trochę uciekło, trochę padło, były po zimowaniu więc niektóre zapewne zmarły naturalnie.
Na początku rzucały się od razu na cokolwiek postawionego przed próbówką po czym wciągały go do środka, jednak ostatnio zauważyłem że spadło zainteresowanie żywnością i w sumie tyle ich interesuje co piasek z areny. Dzisiaj wrzuciłem im robala po 5 dniach i reakcja była podobna.

Karmie je głównie waxworms(nie znalazłem tłumaczenia na polski, ale jest to dżdżownica która ewoluuje w ćmę). Wrzucam je zwykle pokrojone na pół więc nie powinny mieć problemu z dobraniem się do pokarmu. Może powinienem zainwestować w owocówki?
Próbówka jest owinięta aluminium ale kiedy ostatnio sprawdzałem jest parę pakietów jaj i kolonia w miarę ruchliwa i żywa.
Martwie się bo jedna kolonia mi padła zaraz po przezimowaniu i nie chciałbym stracić kolejnej. 

https://forum.formicopedia.org/viewtopic.php?t=5451
Poszperałem trochę w necie i z tego co jest tu napisane to powinny jeść często i dużo, wiec myślę że coś jest nie tak.
Messor Barbarus
Pheidole Pallidula
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Tak dawno to pisałem, a wygląda na w miarę poprawne. Pomijając to o liczebności kolonii. Smile

Pierwsza rzecz, to odradzałbym jakiekolwiek dziwne zabiegi przy początkującej kolonii. Zimowanie jest na tym etapie bardzo niewskazane, bo często zaburza ciągłość produkcji potomstwa, a zapasy są minimalne. Te waxworm to pewnie mole woskowe. Są polecane przy karmieniu mrówek. Ale możesz jak najbardziej zainwestować w owocówki. Mrówki chętnie zabierają je do probówki, porcjują i dają larwom kawałeczki do otworów gębowych. Tak mała kolonia z niewielką ilością larw (jeśli w ogóle jakieś są) będzie pobierać bardzo mało pokarmu. Byle robotnice były napchane. Po prostu trzeba czekać na nowe pokolenia i nie stresować królowej, żeby składała masy jajeczek. Jaką mają w ogóle temperaturę? Warto podgrzać kawałek probówki kablem. Najlepiej tak jak kolega korek prezentuje https://forum.antsofpoland.eu.org/Thread...ogrzewanie Ewentualnie pomyśl nad kupnem poczwarek, jeśli masz obawy, że robotnice się wykruszą.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Cytat:Karmie je głównie waxworms(nie znalazłem tłumaczenia na polski, ale jest to dżdżownica która ewoluuje w ćmę).
Przepraszam, ale muszę zapytać: ile miałeś lat gdy wyemigrowałeś do UK?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Revan napisał(a):Tak dawno to pisałem, a wygląda na w miarę poprawne. Pomijając to o liczebności kolonii. Smile

Pierwsza rzecz, to odradzałbym jakiekolwiek dziwne zabiegi przy początkującej kolonii. Zimowanie jest na tym etapie bardzo niewskazane, bo często zaburza ciągłość produkcji potomstwa, a zapasy są minimalne. Te waxworm to pewnie mole woskowe. Są polecane przy karmieniu mrówek. Ale możesz jak najbardziej zainwestować w owocówki. Mrówki chętnie zabierają je do probówki, porcjują i dają larwom kawałeczki do otworów gębowych. Tak mała kolonia z niewielką ilością larw (jeśli w ogóle jakieś są) będzie pobierać bardzo mało pokarmu. Byle robotnice były napchane. Po prostu trzeba czekać na nowe pokolenia i nie stresować królowej, żeby składała masy jajeczek. Jaką mają w ogóle temperaturę? Warto podgrzać kawałek probówki kablem. Najlepiej tak jak kolega korek prezentuje https://forum.antsofpoland.eu.org/Thread...ogrzewanie Ewentualnie pomyśl nad kupnem poczwarek, jeśli masz obawy, że robotnice się wykruszą.

Szczerze mówiąc bardzo przydatne informacje, często wracam do tego tematuWink

Przy zimowaniu to niestety była straszna pomyłka. Gdzieś się naczytałem o pozytywnym wpływie hibernacji na kolonie, i że bez królowa szybciej pada i tak dalej.. dopiero później zobaczyłem wpis Korka który jedynie wyłącza ogrzewanie na miesiąc, a ma największe kolonie jakie widziałem z polskiego yt. W sumie sama hibernacja jest dobra jeśli ma się warunki bo Messory podwoiły swoją populację w parę miesięcy po zimowaniu, jednak zimowanie Pheidoli z 5 robotnicami to był idiotyzm Wink. Co prawda królowa przeżyła zimowanie ale wkrótce padła. 
Zamówiłem już owocówkiWink. Póki co myślę że nie ma jeszcze poczwarek co mnie troche dziwi bo mrówki dostałem pod koniec lutego i były już po hibernacji, w koloni było wtedy około 50 robotnic z jajkami.
Ogrzewam dwie pierwsze komory w próbówce podzielonej korkiem, trzecia komora to gniazdo. Temperatura wacha się od 26-29, ostatnio dni są co raz cieplejsze więc trudno utrzymać jedną temperaturę. Mrówki siedzą w nieogrzewanej komorze przyciśnięte do korka z komory drugiej, więc myślę że tam jest im po prostu dobrze.

Jak dojdą owocówki to dam znać czy coś pomogło Big Grin.

BartTP napisał(a):
Cytat:Karmie je głównie waxworms(nie znalazłem tłumaczenia na polski, ale jest to dżdżownica która ewoluuje w ćmę).
Przepraszam, ale muszę zapytać: ile miałeś lat gdy wyemigrowałeś do UK?

Był 2012 rok. Dlaczego pytasz? Wink
Messor Barbarus
Pheidole Pallidula
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Najlepsze rozwiązanie : zimę karmówkę Smile

*zmień
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Gandalf_white napisał(a):Był 2012 rok. Dlaczego pytasz? Wink

Po prostu ciekawi mnie, czy byłeś tak mały, że zapomniałeś języka polskiego, iż musisz się posiłkować google translatorem, na co wskazuje wyrażenie: "dżdżownica ewoluuje w ćmę".
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
BartTP napisał(a):
Gandalf_white napisał(a):Był 2012 rok. Dlaczego pytasz? Wink

Po prostu ciekawi mnie, czy byłeś tak mały, że zapomniałeś języka polskiego, iż musisz się posiłkować google translatorem, na co wskazuje wyrażenie: "dżdżownica ewoluuje w ćmę".
Dokładnie tak Panie Polonisto. Jeśli to zaspokoi Twoją ciekawość to byłem mniejszy od mrówki Wink.

Przyznam że po zmianie karmówki na owocówki kolonia Pheidole ożyła na nowo i z chęcią śmigają po arenie w poszukiwaniu nowych muszek. Dzięki za podpowiedzi Wink.
Messor Barbarus
Pheidole Pallidula
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Nie jestem polonistą. Po prostu ciekawiło mnie, czy mam rację z tym translatorem, bo alternatywą było, iż kompletnie nie masz pojęcia o podstawach systematyki i w ogóle zoologii (dżdżownice to pierścienice, nie mają nic wspólnego z owadami, w szczególności nie przepoczwarczają się w ćmy - no i termin "ewolucja" nie ma nic wspólnego z przeobrażeniem owadów).
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
To oczywistość, nie alternatywa. Czytając zdanie "dżdżownica ewoluuje w ćmę", naprawdę w pierwszej kolejności pomyślałeś że zapomniałem słowa w języku polskim, dopiero później wpadłeś na pomysł że "nie znam podstaw systematyki"? Dziwna kolejność dedukcji. Dużo prościej byłoby gdybyś od razu napisał o co chodzi, bez tych podchodów.
Messor Barbarus
Pheidole Pallidula
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Manica rubida nie je szonator 3 78 29 Cze 2023, 12:49
Ostatni post: Skrask
  Formica sanguinea nie wychodzi Cezary 4 3,333 19 Lip 2021, 18:30
Ostatni post: kandarpl
  Pheidole uciekają Gandalf_white 6 1,270 06 Mar 2020, 01:42
Ostatni post: Gandalf_white
  Messor barbarus - nie chcą się przeprowadzić nightspirit 16 5,311 21 Lut 2020, 23:18
Ostatni post: nightspirit
  Mrowki nie chcą się przenieść Boxerek xd 4 1,692 20 Wrz 2019, 13:51
Ostatni post: AntKeeper.pl

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości