#1
Dzień dobry wszystkim forumowiczom mam takie pytanie odnośnie mieszanki jaką zrobiłem.(to moja pierwsza mieszanka jaką zrobiłem dla moich mrówek) wcześniej to wystarczały mi owady dla zaspokojenia potrzeb kolonii lecz przez złą pogodę nie chce mi sie biegać po podwórku za owadami. Wracając do tematu to mieszanka wyszła mi dobrze dodałem jedno żółtko jajka i ok. 35 ml. Miodu Ostatecznie część moich mrówek już się najadła. Po czym  zamroziłem takową mieszankę i na drugi dzień patrzę i nie jest jako tako zamrożona mimo że wokół niej mięso i inne rzeczy są twarde na kość. Lekko stwardniała ale dalej przypomina zgęstniałą galaretę, wcześniej dodałem trochę cukru do zamrożenia. Mieszanka jest w lodówce która ma system no frost. Proszę o odpowiedź. Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Wszystko spoko, u mnie było podobnie. Owady najlepiej kupić i ewentualnie zamrozić, mniejsza szansa, że przywleczesz patogena. Ja raz zrobiłem mieszankę ale po zastanowieniu doszedłem do wniosku, że w takiej sytuacji mrówki nie mogą rozdzielić białka od cukru i zjeść to na co mają ochotę. Przez pewien czas podawałem samo żółtko i miód osobno, ale teraz jadę na samych owadach, miodzie i owocach. Jajko się szybko psuje, kup karmówkę.
Odpowiedz
Podziękowanie od: Krzysztof Brzózka
#3
Mrówki wiedzą najlepiej jaki pokarm jest im w danej chwili potrzeby. Robotnicom dostarczają energii węglowodany. Natomiast białko potrzebne jest larwom do wzrostu. Zauważ że kiedy w kolonii nie ma larw lub są w diapauzie, robotnice nie interesują się pokarmem białkowym. 
Dlatego wszelkie mieszanki uniwersalne są złym pokarmem. 
Samo żółtko jeśli bardzo chcesz, możesz stosować jako urozmaicenie diety raz na jakiś czas. Ale niechętnie będą jadły.
Najchętniej zjadanym pokarmem są owady (stawonogi) jako typowy składnik diety mrówek. 
Powinno się podawać całe owady, a nie tylko ich fragmenty - aby mrówki mogły spożyć te części owada, które są im potrzebne.
Dostarczając larwom całą paletę mikroelementów z których jak z puzzli można zbudować całego nowego owada.
Odpowiedz
Podziękowanie od: Krzysztof Brzózka
#4
Od siebie dodam do tego co napisał Korek, że - jak wynika z badań - podawanie mrówkom mieszaniny węglowodanowo-białkowej skraca życie robotnicom.
Odpowiedz
Podziękowanie od: Krzysztof Brzózka
#5
BartTP a możesz mi podać link do strony o tych badaniach ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Dana pisała o tym jakiś czas temu na swoim blogu. Klik. Na dole strony są linki do stosownych dokumentów.
Odpowiedz
Podziękowanie od: Formicjusz
#7
Korek ok, dzięki
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości