#11
Jak nakładasz talkohol, to trzeba najpierw pozwolić mu dobrze odparować. Dopiero później daje się pokrywę. To informacja tak na wszelki wypadek. Poidełko na arenie nie może być przyczyną zgonów Twoich mrówek. Mają dużo potomstwa? Tak w ogóle, to długo masz już te mrówki?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#12
Jest coraz gorzej. Dziś padło mi 6 mrówek (4 minor i 2 media). Dotychczas padały mi tylko robotnice minor, od kilku dni padają też robotnice media (przez 4 ostatnie dni padło ich 5). Oczywiście poczekałem aż talkohol wyschnie. Gniazdo nawadniam co około 3-4 dni. Może powinienem częściej nawadniać ? Może codziennie ? Gdy wylałem tą wodę na arenę (ok 7ml) to mrówki do czasu wyschnięcia piasku nie padały, nawet jedna nie padła. Przy poidełku (probówka zatkana watą) większe mrówki odgryzały kawałki waty i wyrzucały na śmieci. To normalne, że messory robią tak z takim poidełkiem ? Oczywiście królowa znosi jajka, messory chętnie zjadają mącznika, zjadają nasiona , pojawiają się nowe mrówki, ale przy takiej śmiertelności wątpię żeby nadążały z zastępowaniem tych padających mrówek.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#13
To gniazdo nie ma niczego co trzyma wilgoć. Nawadniaj je nawet codziennie w te upały. Po troszku żeby nie zalać mrówek.

Bo gąbeczka będzie wilgotna, ale wody co się kapilarnie dostanie między warstwy akrylu jest mało i szybko wyschnie. 
Obstawiam że te zgony spowodowane są przesuszeniem.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#14
Ale ile nawadniać ? Mam pipetę 3 ml.  Na zdjęciach jest widoczna komora z gąbką (komora nawadniająca ma wymiary 34mm x 72mm).
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#15
Ta komora z gąbką jest całkowicie oddzielona od komór dla mrówek. W tym gnieździe woda dostaje się między warstwy akrylu zaraz po nawodnieniu, jak jest jej dużo. Natomiast wilgotna gąbka nie nawodni takiego gniazda. Musi być mokra żeby woda dostała się tam gdzie trzeba. Problem w tym, że mrówki spijają tylko to co im wypływa z pomiędzy warstw. Dlatego łatwo o podtopienia w takim gnieździe. 
Ilość dolewanej wody musisz ustalić sam. Jeżeli będziesz nawadniał codziennie, to na pewno 6 ml będzie za dużo, 3 ml pewnie też. 
Ewentualnie kup gniazdo z innym systemem nawadniania.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#16
Skoro moje gniazdo ma takie kiepskie nawadnianie to gdzie mogę znaleźć gniazdo z lepszym systemem nawadniania ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#17
Ja swoje M. barbarus trzymam w takim klik. Jest przystosowane właśnie dla mrówek z rodzaju Messor. 
Masz jeszcze filmik pokazujący nawadnianie. 

Odpowiedz
Podziękowanie od:
#18
Formikarium zamówiłem i opłaciłem 17 czerwca, ale nadal czekam na paczkę. Dotychczas używałem takiej wody https://allegro.pl/oferta/43-woda-demine...8102274572. Czy taka deminarelizowana woda może szkodzić mrówkom ? Jakiej wody ty używasz do nawadniania gniazda ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#19
Ja używam zwykłej kranówki. Ale nie sądze że woda mogła im zaszkodzić. Co do mrówkoyada to faktycznie nieraz trzeba trochę poczekać na towar.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#20
Nie wiem, kto wymyślił, że mrówki trzeba poić wodą destylowaną. Smile  Cytat z aukcji:
Cytat:Woda przegotowana oraz z kranu szkodzi mrówką. Należy podawać tylko taką wodę.

Dobrze, że nie trzeba jedynie święconą z kościoła.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Exclamation Problem z królową Messor Barbarus! Pilne! Proszę o pomoc! Anonimowy1979 1 2,977 30 Cze 2022, 19:18
Ostatni post: Woolfy05
  Czy to poczwarki królewskie? PLrc 2 2,902 15 Lip 2021, 14:50
Ostatni post: PLrc
  Czy królowa f. sanguinea wytrzyma? PLrc 5 3,391 14 Lip 2021, 01:03
Ostatni post: Gdahuks
  Messor Barbarus światło/pokarm patryk1995r 1 2,786 15 Mar 2021, 14:15
Ostatni post: kandarpl
  Czy śą mrówki zimnolubne? Cezary 4 2,254 19 Sty 2021, 21:23
Ostatni post: Cezary

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości