#1
Gniazdo ogrzewam kablem grzewczym temperatura ok. 26 stopni. Areny nie ogrzewam w ogóle. Może jednak powinienem ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Wystarczy ogrzewać część gniazda. Napisz coś więcej, jak duża to kolonia w jakim gnieździe mieszka i ogólnie dlaczego pytasz o grzanie. Kolonia się nie rozwija jak powinna ? Możesz też załączyć jakieś fotki Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Niestety kolonia nie rozwija się taj jak powinna. Wcześniej mrówki siedziały w formikarium kompakt https://allegro.pl/oferta/formikarium-gn...7229675177. Mrówkom udostępnioniłem zbyt dużą część gniazdową (część gniazda przeznaczyły na "toaletę). Zmniejszyłem im obszar części gniazdowej (gniazdo ma zasówki), ale to nic nie pomogło i kolejna komora zaczeła służyć im jako toaleta, dlatego postanowiłem przeprowadzić je do nowego formikarium. Kupiłem część gniazdową wykonaną z akrylu i arenę ze szkła, wszystko połączyłem wężykiem. Nowe gniazdo połączyłem wężykiem z areną starego formikarium. Większość mrówek przeniosła się do nowego gniazda, ale część została w starym gnieździe i nie chciała przejść do nowego. Rozkręciłem więc stare gniazdo i podsuwałem mrówkom wężyk, a gdy na niego wchodziły to przenosiłem je na nową arenę. Niestety od czasu przeprowadzki (25 maj) codziennie znajduję martwe mrówki (w ciągu tego tygodnia padło 8 najmniejszych robotnic i 2 odrobine większe). Mrówki które znajduję martwe już wcześniej dają znaki, że coś jest nie tak. Zmniejsza się ich ruchliwość, aż w końcu znajduje je martwe. Na arenie jest probówka zatkana watą która działa jako poidełko. Może przyczyną takiej wysokiej ilości padających mrówek jest zbyt drobny piasek na arenie https://allegro.pl/oferta/formikarium-gn...7229675177 ?Niepokoją mnie też dziwne "ślady" w rogu komory gdzie składowane są nasiona (mrówki urządzają sobie tam "toaletę" ?).  Zdjęcia https://photos.google.com/share/AF1QipO7...pmay1DR1dB
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Czym je karmisz? Piasek nie ma nic do rzeczy. Messor mają to do siebie, że brudzą tak odchodami.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Od czasu przeprowadzki podawałem im te nasiona https://allegro.pl/oferta/45-mrowki-poka...7707278264. Dostawały też mącznika przekrojonego na pół. Kupiłem im teraz nasiona chia, ostropest plamisty i sezam czarny. Część gniazdowa jest oczywiście przykryta. Dziś padły już 3 mrówki Sad (mrówki które padają to są niemal wszystkie te najmniejsze robotnice, przypadek ?) Może te mrówki które padają to są te które nie chciały wynieść się ze starego gniazda ? Sam już nie wiem co może być przyczyną takiej śmiertelności.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Jaką mają temperaturę w gnieździe ? Padać mogą pierwsze robotnice (nanitic). One krótko żyją.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Temperatura 26c. Przyjrzałem się dokładnie i okazało się, że wczoraj padło 5 mrówek (2 najmniejsze i 3 odrobinę większe, a może są takiej samej wielkości, ciężko to stwierdzić). Może talkohol którym wysmarowałem górną krawędź areny szkodzi mrówkom ? Mrówki przed śmiercią próbują jeszcze poruszać odnóżami (ale tylko jak je poruszę pensetą, w innym przypadku nie ruszają się w ogóle). Dziś rano znalazłem kolejną martwą, tym razem większą mrówkę (dodałem zdjęcie do galerii Google, po lewej stronie jest mrówka którą zazwyczaj znajdywałem martwą). Dogrzewać kolonie zacząłem od dopiero jakichś 3 tygodni, wcześniej przez chyba równy rok gniazdo nie było w ogóle ogrzewane.

ps. Ok. godziny 17 znalazłem kolejną martwą mrówkę (tą najmniejszą).
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Dawno nakładałeś ten talkohol ? Arenę masz przykrytą pomimo talkoholu ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
Talkohol nałożyłem 24 maja, arenę podłączyłem 25 maja. Arena jest przykryta. Myślałem, że problem sam się rozwiązał (dlatego nic nie pisałem), ale niestety problem wrócił. Podczas sprzątania areny wylałem na piasek trochę wody (jakieś 7ml). Prawie wszystkie mrówki opuściły gniazdo i przeniosły się na arenę na część na której została wylana woda. Przez około 4 dni po tym wypadku nie padła żadna mrówka (mimo, że zwykle padały 2 a nawet 3 dziennie, był nawet dzień, że padły 4). Piasek wysechł i większość mrówek wróciła do gniazda. Niestety zaczęły ponownie padać mrówki. Przypadek ? Może przyczyną jest to moje poidełko (probówka z wodą zatkana watą) ? Może takie poidełko nie nadaje się dla moich mrówek ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#10
Albo twoja kolonia jest za mała żeby sama mogła nawodnić to gniazdo. Albo za mocno upychasz watę w tej probówce na arenie. Co ile dni nawadniasz im gniazdo ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Exclamation Problem z królową Messor Barbarus! Pilne! Proszę o pomoc! Anonimowy1979 1 2,990 30 Cze 2022, 19:18
Ostatni post: Woolfy05
  Czy to poczwarki królewskie? PLrc 2 2,903 15 Lip 2021, 14:50
Ostatni post: PLrc
  Czy królowa f. sanguinea wytrzyma? PLrc 5 3,394 14 Lip 2021, 01:03
Ostatni post: Gdahuks
  Messor Barbarus światło/pokarm patryk1995r 1 2,790 15 Mar 2021, 14:15
Ostatni post: kandarpl
  Czy śą mrówki zimnolubne? Cezary 4 2,262 19 Sty 2021, 21:23
Ostatni post: Cezary

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości