#1
Smile 
Witam!

Na wstępie chciałbym przywitać się bardzo serdecznie, jestem tutaj nowy, ale już widzę że trafiłem na fajnych ludzi oraz skarbnicę wiedzy!  Rolleyes
Postaram się zamieszczać tutaj informacje oraz głównie zdjęcia mojej pierwszej kolonii mrówek MB. 
Wszelkie uwagi oraz dobre rady mile widziane  Wink

08 Sierpnia 2018

Ok 13:00 dotarła do mnie przesyłka - królowa i 6 robotnic (było 7 ale jedna padła podczas transportu).
Żniwiarki podróżowały z Niemiec do UK, podróż zajęła 3 doby.

[Obrazek: c11c5bf0b1380.jpg]

[Obrazek: 12f3f972b46ae.png] 


Mrówki zamieszkają w formikarium gipsowym własnej roboty. 18,5 x 14 x 6,5 cm

Ok godziny 16 umieściłem w formikarium próbówkę z mrówkami. 
Na dobry początek dostały miód z wodą oraz nasiona załączone przez sprzedającego.
Próbówka i część gniazdowa zaciemnione folią aluminiową, niech się zrelaksują po podróży. 
Po dosłownie paru sekundach, jedna a następnie dwie robotnice robiły zwiad po arenie, po czym zaniosły parę ziaren do probówki.



[Obrazek: 3c34fb063bd3d.png]

[Obrazek: 6faf7e1196d8b.jpg]

[Obrazek: 4d9101c7b10ef.jpg][Obrazek: 8a1de59f97ffb.jpg]





A tak wygląda dzisiejszy efekt końcowy.

[Obrazek: 85f56a977399c.jpg]


PS Synek się na mnie śmiertelnie obraził, bo chciał oglądać mrówki a tu wszystko pozakrywane (A na jutube od razu wszystko pokazywali  facepalm)   Tongue

Pozdro!
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
9-13 września 2018

Witam!
Przez parę dni nic nie pisałem bo też niewiele się działo.
Mrówki mieszkały sobie w probówce, znosiły tam jedzenie i lekko zasypały kamieniami wejście do niej.
Co się dzieje w środku za bardzo nie wiedziałem, bo probówka była zasłonięta.
Taka sytuacja miała miejsce do wtorku 11 września, wtedy zauważyłem że jedna z robotnic siedzi w gnieździe, na samym dole z prawej strony. Początkowo myślałem że się zgubiła i trochę się zaniepokoiłem, ale postanowiłem dać jej spokój i ponownie zasłoniłem gniazdo.
We środę 12 września rano poszedłem zobaczyć czy owa mrówka nadal tam siedzi. I bardzo się zdziwiłem bo oprócz niej w tej samej komorze zobaczyłem królową i dwie inne robotnice. Poza mrówkami zobaczyłem tam trochę piasku małych kamyczków i coś co wygląda mi na jaja. Takie małe jasne owalne z czarną kropką w środku. Pozostałe robotnice (2-3) jednak nadal mieszkają w probówce.

Czwartek 13 września 2018

Bez zmian, królowa i min 2 robotnice zajmują prawą dolną komorę gniazda, pozostałe mrówki siedzą w probówce.

Pozdro!
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
17 Września 2018

Słuchając rad (otrzymanych na priv) innych użytkowników naszego forum. Aby zrezygnować z obecnego formikarium z powodu zbyt małej kolonii. 
Postanowiłem przenieść mrówki z powrotem do próbówki, następnie wsadziłem je do nowej areny.  
Jest to 3 litrowy pojemnik na żywność wypełniony piaskiem z matą grzewczą pod spodem. 
Mam nadzieję, że nie będzie to dla mrówek bardzo stresujące i szybko przywykną do nowego lokum.

Proces przenoszenia

[Obrazek: 1f665f40366e1.png]


Nowe "gniazdo"

[Obrazek: 863351db719c0.png]


[Obrazek: 465eee1082d12.png]

Spokój, ciemno i ciepełko  Wink

[Obrazek: b15cb55d29494.png]

Pozdro!

Link do pytań:   TUTAJ
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Star Messor capitatus Quettlu 1 122 07 Mar 2023, 12:53
Ostatni post: Quettlu
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Messor barbarus - graniczq graniczq 1 928 25 Sty 2021, 22:56
Ostatni post: graniczq
  Messor Barbarus - pierwsza królowa Zenith 0 905 16 Gru 2020, 12:55
Ostatni post: Zenith
Big Grin Messor capitatus-dokładny dziennik AntsAndterra 2 1,553 28 Cze 2020, 13:49
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości