#1

Witam, kolejne pytanie, jakie wężyki stosujecie u waszych mrówek do łączenia między gniazdami/arenami? Chodzi mi o rozmiar (tj. średnica wewnętrzna/zewnętrzna) i rodzaj (np. sylikonowy lub igielitowy). Które się lepiej sprawdzają dla małych/dużych mrówek? Ja osobiście kiedyś nigerki początkowo łączyłem 4/6mm (jak było ich mało), chyba sylikonowy od akwarium, a potem igielitowym 8/10 (formiki też takim). Muszę zakupić nieco metrów na przyszłość (pod Lasiusy/Formica/Campo) i nie wiem na co się zdecydować.

Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Większość dostępnych na rynku gniazd i aren jest wyposażonych w otwory o średnicy 10mm. O ile więc nie będziesz korzystał z jakiś niestandardowych łączników czy konektorów, celuj właśnie w taki rozmiar wężyków.
Igielitowe są niemal całkiem przezroczyste, silikonowe mleczne, przez co lepiej widać co się dzieje w tych pierwszych.
Natomiast silikonowe są miększe, bardziej elastyczne i łatwiej jest je układać. Ich zaletą jest też to, że ustawione stromo, pod bardziej ostrym kątem, nie będą aż tak jak igielitowe, utrudniać kursowania mrówkom o gorszej przyczepności, takim jak na przykład Messor. Z drugiej strony mrówki szybciej pogryzą niezabezpieczoną końcówkę wężyka silikonowego niż igielitowego.
Decyzja należy do Ciebie.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Kupiłem różne warianty igielitowych, chociaż nie przepadam za ich "sztywnością", no ale trwałe i przezroczyste.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
ja używam igielity 10mm. Problemem jest to, że większość marketów podaje średnicę wewnętrzną, a trzeba nam zewnętrznej na co trzeba uważać. Nawet jeśli zakupisz arenę czy gniazdo to można użyć wiertła stożkowego (które przy hodowli mrówek bardzo polecam) w celu powiększenia otworów.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Ja korzystam z wężyka z Castoramy 8x10mm Smile
"Don't let someone else's opinion of you become your reality" #SheepyQuote

- Les Brown.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Ja używam 8x1,5. Czyli 11 mm średnicy zewnętrznej. Od Chtonolasius po C. herculeanus
11 mm wchodzi w standardowe dziury w gniazdach i arenach na wcisk i siedzi mocno. Nie ma obawy że się wysunie przy jakichś manewrach.
Dostępne w moim ulubionym sklepie z akcesoriami dla mrówek (PSB Mrówka).  Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
Z tego co pamiętam, to np. w Obi na wężyku jest nadruk wewnętrznej średnicy i grubości ścianki, więc nie powinno być niejasności. Tym razem zamówiłem jednak wężyki na Allegro bo u jednego sprzedawcy miałem większy wybór. Ogólnie jestem zadowolony bo te jego wężyki nie są aż tak grube, tj. ten 8mm ma grubość 1mm (a nie 1.5mm jak w Obi), więc są bardziej elastyczne, i bez problemu np. 4mm lub 5mm wchodzi w 6mm, 6mm w 8mm, 8mm w 10mm itd., dlatego łatwiej zrobić łącznik za pomocą samych wężyków.

Tak z drugiej beczki macie może namiar na jakieś tańsze łączniki do węży? 3-5zł za kawałeczek plastiku to jednak średnio opłacalna zabawa, może u Chińczyka będzie coś taniej? W przyszłości pewnie szarpnę się na jakąś drukarkę 3D, bo można na niej robić różne różności (https://www.youtube.com/watch?v=_fAIiOK0LOc). Niestety teraz nie mam zbytnio czasu na naukę jej obsługi.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8

jeżeli chcesz taniej to jedynie wychodzi zakup 5 metrów od CELLFASTU. Za 1 M wychodzi Ci coś koło 1,55zł. Niestety węże te mają wyjątkowo grube ścianki. Tak jak opisałeś 1,2-1,5mm przez co ich elastyczność mocno spada. Jedyne co jest dobre to to, że dzięki grubym ściankom nie ma problemu aby mrówki wspinały się po pionowych ściankach jeśli chcesz puszczać go jakoś wyżej (tak jak w wątku korka odnośnie wężyków -> tu )



Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy ktoś zmniejszał duże gniazdo dla małej koloni zasypując komory piaskiem? Marofelidae 3 984 21 Kwi 2021, 08:30
Ostatni post: kandarpl
Lightbulb Formikarium DIY dla Messor barbarus Schaokai 13 6,174 03 Wrz 2020, 11:43
Ostatni post: korek
Photo Formikarium dla Nicobarensis kandarpl 3 1,378 06 Lut 2020, 09:34
Ostatni post: kandarpl
  Arena dla Pheidole pallidula korek 2 2,658 03 Gru 2019, 19:05
Ostatni post: korek
  Wiwarium dla mrówek korek 12 5,701 20 Maj 2019, 20:52
Ostatni post: wujo

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości