#1
Witam, mam pytania do osób, które zajmują się budową gniazd z drewna, mianowicie jakie gatunki drewna nadają się, jak wygląda nawadnianie takiego gniazda oraz czy drewno wymaga specjalnej obróbki po to by być w pełni bezpiecznym dla mrówek.
Przy okazji chciałem się też zapytać czy wiece może gdzie mogę dostać siatkę o drobnych oczkach, takich by nadawała się do oddzielenia ziemi i części drenażowej w wiwarium?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Co do siatki to spróbuj moskitiery bądź lepiej Agrowłókniny do kupienia w każdym budowlańcu. Zaś jeśli chodzi o drewno to musisz sobie odpowiedzieć czy mrówki mają w nim drążyć czy nie. Jeśli tak to polecam drewna bez twardzielowe takie jak balsa, topola jeśli nie to drewna twarde takie jak buk, robinia bądź w ostateczności dąb. Drewno wymaga sezonowania żeby nie popękało po obórce i nie popaczyło się. Projektując formi z drewna musisz uwzględnić że drewno pracuje i zmienia swoje wymiary.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Gniazd drewnianych z zasady się nie nawadnia, bo punktowo zwiększając wilgotność z pewnością doprowadzisz do wypaczania się drewna, bo ten punkt zwiększy objętość. Założenie jest takie, że mrówki same sobie znoszą wodę z poidełka na arenie. Dlatego do gniazd drewnianych wpuszcza się wyłącznie gatunki sucholubne. Ewentualnie można wstawić gniazdo na arenę i utrzymywać podwyższoną wilgotność w całości areny, ale to jest proszenie się o problemy z ogólnym pęcznieniem drewna od wilgoci.
Unikałbym gatunków iglastych, a zwłaszcza sosny.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Kowal pisze "Unikałbym gatunków iglastych, a zwłaszcza sosny." oraz wszelkich gatunków zawierających żywice. Drewo znalezione w lesie martwe na którym widoczne są ślady rozkładu też nie jest dobre gdyż może zawierać grzyby, bakterie oraz inne patogeny. Do terrariów wilgotnych zwykłem moczyć drewno w roztworze soli, nadmanganianu potasu i wody uzyskanej z gotowania żołędzi dębu czerwonego. W tego typu kąpieli leżały zwykle miesiąc potem dokładnie je płukałem i moczyłem 2 tygodnie w wodzie zwykłej zmienianej co 3 dni. Drewno tak przygotowane nie gniło ani nie pleśniało nawet u moich karaczanów wielkoskrzydłych i madagaskarskich gdzie było ciepło i wilgotno. Nie wiem jednak jak mrówki zareagują n a takie drewno gdyż nie testowałem.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Czy ktoś zmniejszał duże gniazdo dla małej koloni zasypując komory piaskiem? Marofelidae 3 982 21 Kwi 2021, 08:30
Ostatni post: kandarpl
  Gniazdo gipsowe... graniczq 2 954 28 Sty 2021, 19:51
Ostatni post: Drwal
  Pomysł na nowe gniazdo - kilka pytań spirit 5 1,605 19 Sie 2020, 14:55
Ostatni post: spirit

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości