#1
Cześć, 
jako, że ostatnio mam sporo wolnego czasu postanowiłem zmaterializować swój stary projekt formikarium piętrowego modułowego z możliwością rozbudowy o kolejne gniazda w trakcie rozrostu kolonii.

Początkowy projekt i cały zamysł wyglądał tak ale graficznie szału nie było Big Grin
   

Aktualnie przerysowałem w innym programie i dopracowałem cały projekt

   

   

   

Podstawą całej konstrukcji są drukowane elementy w kształcie półek do których montowane są gniazda drukowane 20x20 cm i wysokości złoża 12mm .
Każde gniazdo wewnątrz posiada dwa niezależne nawadniania i 8 śluz (dzielą one gniazdo na 9 osobnych sekcji ) które można otwierać w trakcie wzrostu koloni. 
Wszystkie gniazda posiadają przyłącza ze śluzami odcinającymi dostęp do kolejnego gniazda. Wszystkie przyłącza połączone są ze sobą wężykami. 
Sama arena ma wymiar 50x25x12 cm i wyposażona jest od spodu w 6 niezależnych przyłączy ze śluzami. W pokrywie znajdują dwie sekcje wentylacji 
oraz cztery rewizje do obsługi areny.

Dla swoich potrzeb pod każdym gniazdem przewidziałem miejsce na pasek LED do ogrzewania.

Drukowanie i złożenie wszystkich elementów zajęło mi ponad tydzień a oto tego efekt końcowy

   

   

   

Kolejnym etapem było zaaranżowanie areny.
Zaczęło się to od wydruku w trzech elementach makiety z ukształtowaniem podłoża

   

a następnie pokrycie całości piaskiem, kamieniami, ziemią i korzeniami.

W efekcie uzyskałem taki wystrój areny

   

   

   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Wow! Gniazda z drukarki 3d?
Gdybyś miał pytanie do moich dzienników, zadaj je -> tutaj <-
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Tak druk 3D. Wszystko co jest białe to druk Smile
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Ktoś tu ma bujną wyobraźnię... Jakie mrówki tutaj zamieszkają?  Jaki jest koszt takiego czegoś, ile to zajmuje miejsca. I ile pomieści takie cudo mrówek i jak długo potrwa zasiedlenie wszystkiego
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
W tym formikarium zamieszkały Camponotus floridanus i powinno pomieścić sporo robotnic bo można je rozbudowywać o kolejne gniazda. Zasiedlenie - nie wiem ale C. floridanus w tym roku mają dość duży przyrost ale czas pokaże na ile im te trzy gniazda wystarczą. Wymiary całości to około 50cm długości, 25cm szerokości i 47cm wysokości w takiej konfiguracji. Nie wyceniałem całości bo to prawdopodobnie tylko jedyny egzemplarz.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Absolutnie niesamowite. Podziwiam twoje zdolności twórcze. Mam do ciebie pytanie Czy twoje projekty można gdzieś pobrać lub uzyskać, abym mógł zbudować te same, które masz? Nie jestem wcale dobry, nie mam też drukarki 3D, ale muszę ją mieć tylko w domu. To luksusowe. !!!
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
A z ciekawości gdybyś je sprzedawał to na ile byś wycenił całe to formi? Tak orientacyjnie.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Ptak666 napisał(a):Absolutnie niesamowite. Podziwiam twoje zdolności twórcze. Mam do ciebie pytanie Czy twoje projekty można gdzieś pobrać lub uzyskać, abym mógł zbudować te same, które masz? Nie jestem wcale dobry, nie mam też drukarki 3D, ale muszę ją mieć tylko w domu. To luksusowe. !!!

Cześć, Dziękuję za docenienie . Nigdzie nie udostępniam swoich projektów.

Jan Pru napisał(a):A z ciekawości gdybyś je sprzedawał to na ile byś wycenił całe to formi? Tak orientacyjnie.

W takim secie jak na zdjęciach wyceniam całość na około 700 - 800 zł z racji tego że całość składa się z ponad 100 elementów drukowanych a czas ich druku non stop w przybliżeniu to ponad 120h plus do tego dochodzą elementy z PMMA i sporo roboty przy złożeniu wszystkiego w całość. Ale z racji tego, że jest to formikarium modułowe ( każde gniazdo wraz z półką pod nim to osobny moduł który można dopiąć do całości w trakcie rozwoju kolonii) to koszty są rozłożone w czasie ;-)
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
Dziękuję za odpowiedź. Czy mogę zapytać, jak to rozumiem? Nie udostępniasz swoich projektów, czy nie chcesz ich udostępniać? Rozumiem, że tworzenie projektu jest kosztowne, jeśli chodzi o programowanie modelu 3D. Ale czy byłby jakiś sposób na zakup projektu?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#10
Ptak666 napisał(a):Dziękuję za odpowiedź. Czy mogę zapytać, jak to rozumiem? Nie udostępniasz swoich projektów, czy nie chcesz ich udostępniać? Rozumiem, że tworzenie projektu jest kosztowne, jeśli chodzi o programowanie modelu 3D. Ale czy byłby jakiś sposób na zakup projektu?

Nie udostępniam i nie sprzedaję swoich projektów.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Problem z formikarium Tlaloc 2 856 12 Mar 2021, 12:53
Ostatni post: Tlaloc
Lightbulb Formikarium DIY dla Messor barbarus Schaokai 13 6,165 03 Wrz 2020, 11:43
Ostatni post: korek
Photo Formikarium dla Nicobarensis kandarpl 3 1,376 06 Lut 2020, 09:34
Ostatni post: kandarpl
  Formikarium dla Crematogaster scutellaris korek 1 2,540 14 Gru 2018, 17:55
Ostatni post: korek
  Mini formikarium na start Sledzik92 0 1,706 05 Sie 2018, 15:33
Ostatni post: Sledzik92

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości