Witam, mam mały problem z Formica sanguinea. Otóż przyszła mi kolonia, tj królowa + kilka robotnic z adopcji. Podczas transportu probówka była otwarta i znajdowała się w małym pudełeczku plastikowym jak na sosy do pizzy. Czyli generalnie mrówki miały niezły stres bo latały po pudełku na pace u kuriera. Po włożeniu na arenę dwie robotnice wykopały norę w ziemi po czym wciągneły tam królową i wniosły resztę robotnic. Od tamtej pory wygrzebały norkę wielkości jeno złotówki i zasypały wejście. Problem w tym że od prawie 2 tygodni siedzą pod ziemią i nic nie jedzą. Widać że żyją ale nie wiem co dalej?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
Przy takich małych koloniach lepiej trzymać je w kroku pierwszym i ewentualnie podłączyć mini arenę (dla łatwiejszego podawania pokarmu). Wtedy masz większą kontrolę nad tym co się dzieje i możesz jakoś zareagować. A i Formica sanguinea jest bardzo wrażliwa na wstrząsy i światło, jak nie trzeba to najlepiej im nie szturchać ciągle gniazda.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
akurat w przypadku F. sanguinea trzymanie ich w first stepie (probówka) przez niedoświadczone osoby może skończyć się zagazowaniem kolonii. Dobrze jest trzymać je w probówce ale od razu udostępnić im arenę aby miały wentylację. Otwartą probówkę dobrze wsadzić do jakiegoś pudełka (np po ferrero rocher) zrobić parę dziurek a pokarm podawać martwy aby mrówki nie pluły kwasem
Odpowiedz
Podziękowanie od: