#1
Witam pozwolę sobie zacząć dziennik hodowli Formica rufibarbis (jak będę miał jakieś trupki robotnic to sprawdzę czy to nie F. clara).
Królowa złapana na chodniku w Zabrzu na Rokitnicy. Dzień był bardzo ciepły choć po południu zaczęły się zbierać chmury a wieczorem spadł ciepły letni deszcz.
data odłowu: 19 lipca 2021
tego samego dnia umieściłem ją w kroku pierwszym. Przegroda z kory dębu korkowego. Zaciemniam kawałkiem kartonu. Talerzyk wykonany z pleksy na którym podaje rozwodniony miód lipowy. 
jaja w liczbie około 8 pojawiły się już 21lipca. Obecnie jest ich około 20. po 3 dniach królowa zrobiła sobie z waty "drzwi" do ciemnej części. Regularnie jednak je otwiera wychodząc po miodek a potem za sobą zamyka.


Załączone pliki Miniatury
       
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
29 lipca 2021.
Mamy pierwsze larwy (w tym jedna wyraźnie większa niż inne). Nie udało mi się ich policzyć bo królowa coś dziś mniej przychylnie na mnie patrzyła. Nie przeszkadzałem zatem. Podałem jaj za to oprócz miodu z wodą (Raz to spadziowy, raz wrzosowy a raz lipowy) który wsuwa aż jej się czółki trzęsą ok. 6mm larwę mącznika przeciętą na pół. Wylazła po zdobycz już po kilu minutach i zaciągnęła do zacienionej części.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
4 sierpnia i mamy 7 poczwarek. Dieta mącznikowo miodowa bez zmian. Muszę się zacząć brać za formi.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
I oto dziś w nocy wyszły pierwsze robotnice. Dostawiłem zatem arenę. Na razie taka będzie musiały wystarczyć.


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Wszystkie poczwarki już opuszczone i mamy nowy spory pakiecik jajek. Karmię wodą z miodem, tropikalnymi stonogami, mącznikiem (takim do 5mm długości) i planktonem łąkowym.
Stan koloni
królowa ---------1
Robotnice ------9
poczwarki-------0
duże-----0
larwy średnie--0
małe-----0
jaja-- jeden pakiet
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
mrówki zaczopowały wejście do wężyka i wychodzą tylko po pokarm.
Stan koloni na 30.08.2021
królowa ---------1
Robotnice ------10
poczwarki-------1
duże-----3
larwy średnie--4
małe-----2
jaja-- jeden pakiet
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#7
W wężyku bez zmian.
Stan koloni na 07.09.2021
królowa ---------1
Robotnice ------14
poczwarki-------4
duże-----brak
larwy średnie--1
małe----- brak
jaja-- brak
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#8
Dziś rano w związku z ewidentną stagnacją jak chodzi o składanie jej oraz brakiem białego potomstwa mrówki trafiły do lodówki.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#9
Miałem wcześniej pisać ale się nie złożyło, z początkiem zeszłego miesiąca mrówki opuściły lodówkę i trafiły do piwnicy koło okna gzie temperatura była zmienna a teraz wróciły na docelowe ciepłe miejsce. Trupów nie stwierdzono. Będę miał więcej czasu to policzę co i ile czego jest...
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Formica rufibarbis - korek korek 8 4,910 08 Lis 2020, 12:05
Ostatni post: korek
  Dziennik Formica sanguinea Formicjusz 4 3,585 02 Sie 2019, 20:13
Ostatni post: Formicjusz
Bug Formica cinerea - CSHT CSHT 2 2,082 09 Lut 2019, 21:21
Ostatni post: CSHT
  Dziennik Formica sanguinea - Ravez Ravez 0 1,337 15 Sie 2018, 12:57
Ostatni post: Ravez

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości