#1
Witam, 

To będzie dziennik poświęcony mrówkom z poza Polski ewentualnie jakimś bardziej wymagającym gatunkom.

Dzisiaj przedstawiam wam kolonię Camponotus turkestanus (gold)

Są to mrówki pochodzące z bliskiego południa i Azji.

Moje pochodzą z Chin, paczka dotarła do mnie piątego czerwca samotna q z potomstwem i sześcioma poczwarkami, jeszcze tego samego dnia pojawiły się dwie robotnice które niestety ale nie potrafiły wydobyć odwłoków z kokonu. Problem ten skończył się gdy pojawiła się szósta robotnica.

Mrówki przez lato nie były dogrzewane z racji wysokiej temperatury w pokoju 26-30 stopni Celsjusza.
Cały czas miały dostęp do miodu (trzeba uważać potrafią się utopić :/) i co 3-4 dni dostawały białko (karaczany, świerszcze, mole, muszki owocówki)
Największym zainteresowaniem cieszyły się karaczany. Oczywiście pokarm dostawały martwy.
Bardzo wrażliwe na światło, uwielbiają ciemność.
Potrafią chodzić po fluonie :/ ale na szczęście talk jest dla nich barierą nie do przejścia.

Królowa w moim przypadku jest bardzo wojowniczą babką i pierwsza rzucała się na pokarm białkowy i zawzięcie go atakowała, pierwsze robotnice niestety były strasznie pierdołowate. Drugie pokolenie jest już bardziej zwinne.


Aktualny stan jest to +/- 22 robotnice i potomstwo zawarte na zdjęciu niżej

[Obrazek: oUAtxpg.jpg]

Mrówki aktualnie zamieszkują probówkę z którą do mnie dotarły, jako areną jest pojemnik na żywność z kauflanda, do dzisiaj wystroju brak jedynie waciki robiące za śmietnik i drabinkę do wężyka.


[Obrazek: SMH4BDj.jpg]


A tutaj już po "remoncie"


[Obrazek: vMtsD7p.jpg]

Dziękuję za uwagę.
Slayer

Pytania do dziennika
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Hej, 
Dzisiaj na warsztat trafiły Camponotus brasiliensis

Tereny na których występują to: Brazylia, Kolumbia, Gujana Francuska, Paragwaj.

W moje ręce trafiły w okolicach 20-21 marca bieżącego roku (2018).
W probówce dotarły do mnie cztery robotnice, królowa, kupka potomstwa i kilka larw. (Co do ilości robotnic nie jestem pewny w 100%)

Jest to gatunek polimorficzny. (Rozmiar oparty na własnym doświadczeniu)
Rozmiary:
Q - ok. 12mm
Robotnice - 4-8mm
Major - ok. 9mm - pierwszy w kolonii

Bardzo agresywne i szybkie mrówki, jako barierę polecam suchy talk.
Głodomory jakich mało ale nie zbierają się masowo przy jedzeniu, kilka robotnic pobiera pokarm i zanosi do gniazda i tak w kółko brak większych zgromadzeń przy pokarmie.
Ulubiony pokarm muszki owocowe, karaczany, miodek dostają w płynnej formie (nie rozcieńczany z wodą)
Na pierwszym zdjęciu (Patrz niżej) można zauważyć do jakiego stopnia potrafią się napchać jedzeniem  Big Grin

Polowanie
Miałem okazję nakarmić je muszkami owocowymi (nielotami, Drosophila hydei).
Pojedyncze robotnice biegają z rozwartymi żuwaczkami i szukają muszek inne napotkane robotnice są sprawnie rekrutowane do "poszukiwań" po kilku sekundach mamy na arenie pościg niczym z filmu akcji
Złapana muszka jest natychmiast unieruchamiana i zabijana. (ku mojemu niezadowoleniu uwielbiają składować muszki w gnieździe Dodgy )

Niestety średnio dbające o porządek w gnieździe, może nie jak u Myrmica ale potrafi się walać syf po gnieździe.

Poniżej znajduje się zdjęcie "trzeciej" partii potomstwa mojej królowej
[Obrazek: PP4yMNt.jpg]

Mierzenie królowej

[Obrazek: koCyGIR.jpg?1]

 Major i minor
[Obrazek: Cgy141J.jpg?1]


BONUS
Zdjęcie "prawdopodobnie" poczwarki drugiego majora
Na zdjęciu niestety nie widać jej w całej okazałości ale z tego co wcześniej widziałem jest większa od pierwszego majorka  Heart

[Obrazek: HQw9xbU.jpg?1]
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 202 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 179 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,279 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości