#1
16.09.2020 - DZIEŃ 1 - Postanowiłem przejść się pooglądać gniazda Tetramorium sp., ponieważ kilka dni temu widziałem jakieś duże larwy (możliwe, że to larwy przyszłych Q i samców czekających na zimowanie żeby wylecieć w następnym roku), zawsze wychodząc z domu mam ze sobą kilka probówek, pojemnik i plastikową łyżeczkę żeby być przygotowanym na wszystko. Podnosząc wyciętą trawę z ziemią i korzeniami, wypadło z niej coś białego, na początku myślałem, że to kolejna larwa, ale kiedy wziąłem ją do probówki, zobaczyłem głowę i tułów, wiedziałem już co właśnie złapałem i nie mogłem w to uwierzyć. Z tych całych emocji i chęci szybkiego powrotu do domu zgarnąłem tylko 30 robotnic z gniazda. Po powrocie żeby być pewnym tego co zlapalem, napisałem do Kamil Stajniak, którego bardzo polecam (ogromna wiedza i pomoc w poinstruowaniu co i jak mam robic). Robotnice przełożyłem do probówki, dałem im królową i dorzucilem ok. 80 poczwarek, które zebrałem dzień wcześniej, królowa została od razu czyszczona przez robotnice a poczwarki zostały wniesione do probówki.

Zdj. królowej:
   

17.09.2020 - DZIEŃ 2 - królowa żyje, ale jest taka napchana, że nie może się przemieszczać. Podrzucilem im ponad 500 poczwarek Tetramorium, czyli łącznie mają już ok. 600. Zauważyłem, że robotnice noszą małe pakieciki jajek więc chyba mamy SUKCES.

18.09.2020 - DZIEŃ 3 - pojawiło się więcej jajek, jestem pewien, że to potomstwo Tetramorium atratulum. Mrówki dostały karaczana i kilka kropel miodu. Jutro idę po ostatnie 400 poczwarek i tyle powinno wystarczyć do zimowania. W dniu czwartym pojawi się kilka zdjęć.

PS. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany w przyszłym roku Q+100-150w to będą posty na grupach facebookowych takich jak MrówkiPL, Mrówki | Ants 2 itd., a tutaj będziecie dokładnie wiedzieć kiedy pojawi się rójka.

19.09.2020 - DZIEŃ 4 - Podrzucilem ostatnie 400 poczwarek, czasami nie mogę znaleźć królowej bo jest w nich zakopana. Jajek przybywa a z poczwarek pojawiają się nowe robotnice.

   
   
   
Jeżeli jest słaba jakość to kliknijcie w zdj.

21.09.2020 - DZIEŃ 6 - Mrówki pojechały na sesję zdjęciową do Kamila o którym wspominałem w dniu pierwszym.

22.09.2020 - DZIEŃ 7 - WOW! Zdjęcia są niesamowite!

Zdjęcia wykonane przez Kamil Stajniak:
   
   
   

http://ant-photo.eu/ - Polecam odwiedzić stronę Kamila, co prawda nie ma tam jeszcze zdjęć T. atratulum, ale jest wiele innych bardzo ciekawych zdjęć całych mrówek i ich głów.

24.09.2020 - DZIEŃ 9 - Mrówki wracają do mnie i mają już dość duży pakiecik jajek.

28.09.2020 - DZIEŃ 13 - Jajek z dnia na dzień przybywa, ale mimo to odwłok królowej jest taki sam.

29.10.2020 - DZIEŃ 44- Długo mnie już tu nie było, ale nie myślcie sobie! Królowa żyje i ma się świetnie. Z wcześniejszych jajek sa już duże larwy ale kolonia na dniach trafi do lodówki, nie chciałbym dopuscić do momentu pojawienia się poczwarek, ponieważ jakby rójka pojawiła się jeszcze w tym roku to bym miał bardzo duży problem z załatwieniem dla nich poczwarek. Do zimowania pewnie pójdą 07.11.2020 na okres około 3 miesięcy.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Dziennik Myrmica sp TerraAnts 0 96 24 Maj 2023, 16:40
Ostatni post: TerraAnts
  dziennik messor barbarus - igor igor 0 201 16 Lut 2023, 18:39
Ostatni post: igor
  Camponotus fedtschenkoi - dziennik hodowlany Nikovsky 1 203 12 Gru 2022, 19:36
Ostatni post: Nikovsky
  Pheidole pallidula-dziennik Patryk Ustich 0 179 22 Lis 2022, 15:07
Ostatni post: Patryk Ustich
Big Grin Monomorium pharaonis- dziennik faraonek AntsAndterra 2 1,281 21 Lis 2021, 13:43
Ostatni post: AntsAndterra

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości