#1

Witam serdecznie,

mam problem z koncepcją zabezpieczenia gniazda. Gniazdo to półkole wycięte z bukowego drewna grubości ok 4-5 cm. Mam zamiar wyfrezować część gniazdową w postaci kilku komór dla Camponotus ligniperda. Po wyfrezowaniu zamierzam zabezpieczyć je olejem lnianym (impregnatem). Nie wiem czy to dobry pomysł i potrzebuję rady doświadczonych hodowców. |Dodatkowym pytaniem jest stworzenie jakiegoś nawadniania w gnieździe(w postaci jednej komory na wodę niepołączonej z całą resztą). Czy zostawić to kolonii przez garść piasku i stały dostęp do wody na arenie.

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2

Olej lniany podobno nie szkodzi mrówkom.  A przynajmniej tak twierdzą Ci, którzy go stosują do zabezpieczania drewnianych gniazd.  Na ile taka impregnacja chroni drewno, tego nie wiem. Wiem natomiast, że mrówki z czasem przegryzą się przez zaimpregnowane, chroniące warstwy do “czystego” drewna. Więc ja bym takiego gniazda nie impregnował.


Co do nawadniania. 

Jeżeli wpuścisz tam kolonie z co najmniej setką robotnic, to powinna ona sobie poradzić z nawadnianiem.  A jeśli planujesz wpuścić tam mniejszą kolonie, to koniecznie zrób komorę nawadniającą.



Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
Ja jak probowalem dlubac w drewnie zrobilem 2 otwory na wezyk - jeden pod arene, a drugim podlaczalem probowke z woda na krotko zeby w ten sposob nawadniania minimalizuje ryzyko picia wody przez drewno i "zwichrowania" go
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Powiem szczerze trochę myślałem nad tym co napisaliście. Na pewno zrobię nawadnianie w gnieździe. Zastanawiam się tylko czy robić gniazdo duże na przyszłość, czy małe. Zastanawiam się jeszcze nad wyżłobieniem wąskiego kanaliku bezpośrednio pod plexi, który doprowadzałby wodę na dół jednej komory i górę innej komory. Trzecia byłaby w ogóle wolna od wody, a mrówki same sobie zdecydowały, która komora im odpowiada. Co do zabezpieczenia drewna, w przypadku małego formi nie będę impregnował. Duże, które miałoby być na później chyba już wolałbym zaimpregnować. Jednak niesie do za sobą problem nawadniania przez małą kolonię, o którym mówi korek ponieważ olej lniany podobno dobrze wnika w drewno i kanaliki, czy komora, mogą nie spełnić swojej roli. Dlatego chyba zostanie opcja małe gniazdo bez impregnatu i modlitwa o rozwój kolonii.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Camponotus barbaricus pytania o formikarium mistrzou 5 1,733 30 Lis 2022, 00:16
Ostatni post: Kowal
  Różnice pomiędzy nawilżaczami w formikarium Kubas 1 746 18 Maj 2020, 19:35
Ostatni post: Revan
  Problem z komorą nawadniającą w formikarium gipsowym Krzysztof Brzózka 3 1,679 23 Cze 2019, 19:18
Ostatni post: Krzysztof Brzózka
Photo Podróż mrówek w probówce czy formikarium Krzysztof Brzózka 4 2,535 24 Mar 2019, 11:00
Ostatni post: AntKeeper.pl

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości