#1
Cześć wszystkim jak w temacie od jakiegoś czasu zmagam się z padaniem kilku robotnic co kilka dni. W tamtym tygodniu praktycznie codziennie widywałem martwą robotnice na arenie kolonie kupiłem w tamtym roku i bardzo dobrze się rozwijała jednak od około dwóch tygodni robotnice zaczęły padać myślałem ze pierwsze pokolenie wymiera jednak kiedy przedwczoraj znalazłem majora który był  poczwarką 2 tyg temu próbuje znaleźć przyczynę. Karmówka raczej odpada ponieważ wszystkie kolonie karmię tą samą i w żadnej innej tego problemu nie ma,jeśli chodzi o temperaturę to cześć gniazda podgrzewana w której mrówki bardzo chętnie siedzą wilgotność też odpada cześć gniazda sucha na nasiona i jedna z komór wilgotna a i tak mrówki w większości siedzą w części suchej i oczywiście próbówka z wodą na arenie.Martwe mrówki nie miały pozwijanych czułek wychodziły na arenę krzyżowały nogi i umierały brak roztoczy całe gniazdo było sprawdzane na arenie nie ma syfu bo praktycznie codziennie im sprzątam pierwszy raz spotykam się z czymś takim i nie wiem co może być tego przyczyną.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#2
Ja miałem tak samo z Messor barbarus bo królowa była w stagnacji i miałem tylko 6 OGROMNCH larw (i z 30 rob.) z których po ok.1-4 miesiącach wylegly się formy płciowe (dokładnie tylko 1 samiec bo reszrę zjadly) Sad Ale teraz jest ok. Mam stos potomstwa . I ok. 60rob.
Może to już tak genetyczni3 mają messor że niektóre tak zdychają ? Sad
A wodę używasz destylowana ,,kranówke" czy inna ?
A formi stoi w spokojnym i zacienionym miejscu ? Bo niektóre messory potrafią zdychać ze stresu :/
Może wilgotność za dużą lub za małą ?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#3
No własnie problem w tym że królowa bardzo dobrze czerwi ciągle sypie pakietami jaj i jakoś kolonia idzie do przodu jednak w ciagu tych 2 tygodni koło 16 mrówek padło tak jak mówiłem raczej napewno nie mają za wilgotno ani za sucho cześć mrówek siedzi w część wilgotnej natomiast większość w suchej wodę daje przegotowaną.Formi w zaciemnionym miejscu gniazdo nie jest zakryte ale nie jest narażone na światło oprócz tego pod gniazdo podstawiłem podkładki tłumiące drgania i dziwie się bo to jedyna kolonia w której kiedykolwiek mrówki padały tak poprostu.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#4
Sayard, niestety w takim wypadku nie da się nic konkretnego powiedzieć. Kolonia z opisu wygląda na prowadzoną wzorowo. Jedyna rada, jaką można dać w takim wypadku, to po prostu czekać na dalszy rozwój wypadków - albo się poprawi, albo kolonia się wykruszy. Co to jest za formikarium? Masz może jakieś zdjęcia? Ile robotnic liczy? I czym dokładnie je karmisz?
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#5
Kolonia liczy teraz koło 70 80 robotnic jest w betonie komórkowym a karmie mieszanka nasion składu nie wymienię bo jest tego naprawdę dużo żeby urozmaicić im dietę. Świerszcze bananowe i mączniki czasami kupię jakieś karaczany zdjęc nie mam ale mogę zrobić jutro.
Odpowiedz
Podziękowanie od:
#6
Betoniaki są do bani. Zmień formikarium na akrylowe.
Odpowiedz
Podziękowanie od:


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Exclamation Problem z królową Messor Barbarus! Pilne! Proszę o pomoc! Anonimowy1979 1 2,984 30 Cze 2022, 19:18
Ostatni post: Woolfy05
  Messor Barbarus światło/pokarm patryk1995r 1 2,788 15 Mar 2021, 14:15
Ostatni post: kandarpl
  Czy zimować Messor barbarus korek 7 5,680 28 Lis 2020, 01:42
Ostatni post: korek
  Białko dla Messor Barbarus Patryk 2 1,901 22 Lis 2020, 11:20
Ostatni post: korek
  Messor Barbarus - wysoka śmiertelność Mrówka Krówka 1 1,258 18 Sie 2020, 21:09
Ostatni post: Revan

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

2 gości